niedziela, 9 października 2011

,,Jeździec Miedziany" Paullina Simons


Paullina Simons urodziła się w Leningradzie, ale w wieku dziesięciu lat wraz z rodziną wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Słuchając opowieści o Związku Radzieckim, wojnie i systemie totalitarnym postanowiła stworzyć powieść ,,Jeździec Miedziany” łącząc w niej wątek miłości, wojny, przyjaźni i zdrady.
Przenosimy się do roku 1941. Wiaczesław Mołotow ogłosił, że granice Związku Radzieckiego zostały zaatakowane przez Niemców. Siedemnastoletnia Tatiana Mietanowa nie rozumie jeszcze w pełni słowa: wojna. Pewnego letniego popołudnia poznaje młodego i przystojnego oficera Aleksandra Biełowa. Zakochują się w sobie, ale nie jest to miłość łatwa. Nie mogą w pełni cieszyć się łączącym ich uczuciem, ponieważ to Dasza – siostra Tani – poznała Biełowa wcześniej i także pokochała oficera. Na domiar złego wokół Aleksandra i Tatiany kręci się, Dimitrij.
Aleksander nie jest prawdziwym radzieckim żołnierzem, lecz Amerykaninem. O jego prawdziwej tożsamości wie Dimitrij. Jest świadomy tego, że gdy wyjawi tajemnicę Biełowa to „przyjaciel” pożegna się z życiem. Jak potoczą się losy bohaterów ,,Jeźdźca Miedzianego”? Czy zdołają przezwyciężyć ,,wielki głód” i śmierć? Czy Aleksander i Tania mają szansę przeżyć chwile szczęścia i namiętności?
Opowieść Simons nie tylko obraca się wokół miłości. To ciekawa forma lekcji historii. Autorka w doskonały sposób wkomponowała fragmenty z poematu Puszkina w swoją książkę.
Polecam przeczytanie ,,Jeźdźca Miedzianego” z kilku powodów. Po pierwsze nie będzie to zmarnowany czas, ponieważ książka ta jest znakomitą formą zapełnienia wolnego czasu. Osobiście wracam dość często do lubionych fragmentów. Opowieść nie zanudza sztywnymi faktami, lecz przeciwnie zaciekawia. Warto sprawdzić jak główni bohaterowie się poznali i jak toczyły się ich losy, ponieważ Paullina Simos ma ogromną wyobraźnię.

1 komentarz:

  1. ah kochana, nie wiem kiedy Ty masz czas czytac te świetne książki! :P ;*

    OdpowiedzUsuń