sobota, 1 października 2011

,,Nostalgia Anioła" Alice Sebold


Książka, która mówiąc potocznie "wyrabia" wyobraźnię czytelnika. Byłam w szoku, chociaż nie powinnam być, gdy przeczytałam na jednym z portali internetowych, że autorka tworząc w/w książkę bazowała na swoich własnych doświadczeniach. 
Otóż, główną bohaterką jest Susi Salmon, która w wieku czternastu lat została brutalnie  zgwałcona i zamordowana przez swojego sąsiada.
Opowieść o zwykłej dziewczynce, zwykłej, cichej miejscowości oraz zwykłych jej mieszkańcach. Niby nic nadzwyczajnego, ale jednak w pobliżu czai się zło, a jest nim ów sąsiad. Susi to nastolatka, która jest na etapie pierwszego zauroczenia. Wszystkie sprawy dotyczące chłopaka o imieniu Ray idą w dobrym kierunku, Susi dogaduje się z rodzicami i zwariowaną babcią Lynn, ale nie daje rady swojemu oprawcy, kiedy pewnego zimowego dnia zwabia ją do wykopanej własnoręcznie tajnej skrytki dla dzieci znajdującej się pod ziemią. Susi jest narratorką i opowiada swoją historię z nieba, dzięki czemu opowieść jest bardziej realistyczna. Okazuje się, że dziewczyna przebywa w niebie...stworzonym przez siebie. Widzi wszystko to co sobie wyobrazi, a także obserwuje co dzieje się u jej rodziny, przyjaciół i u swojego oprawcy. Każde życzenie spełnia się w oka mgnieniu, z wyjątkiem jednego...powrotu na ziemię. Z całego serca chce by morderca został złapany.
Jak już wcześniej wspomniałam książka "wyrabia" u czytelnika wyobraźnię. Musimy stworzyć we własnej głowie obraz opisywanego nieba. Nigdy nie spotkałam się z tak pobudzającą do myślenia opowieścią jak ta. Wzruszająca, pełna emocji i momentami zabawna, co wydaje się po tematyce absurdalne. Polecam dla fanatyków powieści fantastycznych oraz osób, które lubią sobie popłakać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz